perzonální portál

perzonální agentura

perzonální stránky

perzonální stránky

Jak napsat životopis

Životopis nebo se používá označení CV je naprostý základ každého uchazeče o zaměstnání. Proto jsme Vám sepsali stručný návod co vše by měl obsahovat, na co nesmíte zapomenout nebo co se do životopisu nepíše. Pojďme se na to podívat.

zivotopis

Co by měl životopis obsahovat?

1. Nadpis - Životopis

Může být uveden na začátku ve vrchní části životopisu.

2. Fotografie

Obvykle není nutné v životopisu uvádět svou fotografii. Nicméně pokud se budete ucházet o pozici např. modelky, tak určitě zaměstnavatel bude požadovat fotografii. V podobných případech bývá tento požadavek napsaný v pracovní nabídce.

3. Vzhled

Barva, styl a provedení životopisu ukáže vaší nápadnost a vkus. Každopádně grafický vzhled životopisu není tak důležitá, jako vaše praxe a zkušenosti.

4. Bezchybný pravopis

V životopisu si dávejte pozor na bezchybnost pravopisu. Ve svém životopisu reprezentujete sami sebe, zejména však jaké máte zkušenosti a dovednosti. Chyby v pravopise by Vám na prestiž nepřidali.

5. Osobní údaje

Pravdivost údajů je důležitá. Buďte pozorní, abyste neměli napsaný neplatný e-mail, adresu nebo příjmení v případě např. uzavření manželství.
Základní údaje: jméno, příjmení, datum a místo narození, bydliště, kontakt (email a telefonní číslo)

6. Zdravotní stav

Pokud máte nějaké zdravotní omezení či pobíráte invalidní důchod, tak jej taky můžete uvést.

7. Vzdělání

Základní vzdělání se v životopisu obvykle neuvádí. Vždy uvádějte nejvyšší dosažené vzdělání. Pokud máte např. vysokou školu a střední školu, můžete uvést obě. Popřípadě můžete uvést i studium, které jste např. zatím nedokončili.

8. Jazykové znalosti

Zadejte své jazykové znalosti. Můžete i poznamenat jaký stupeň znalosti máte např. (začátečník, středně pokročilý, pokročilý).

9. Počítačové znalosti

Uveďte své počítačové schopnosti. Ať se týkají vytváření tabulek nebo psaní emailů, programování, práce v e-shopu nebo ve Photoshopu. Je mnoho variant jak poukázat na své znalosti.
Mezi obvyklé znalosti patří: Internet, Email, Outlook, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Powerpoint

10. Ostatní znalosti

Do ostatních znalostí můžete zařadit např. řidičský průkaz a profesní průkaz, osvěčení k manipulaci se stroji apod..

11. Pracovní zkušenosti

Zde napište, u kterých zaměstnavatelů jste pracovali, na jaké pozici a je vhodné uvést i jaké činnosti jste měli na starost. Pište od nejnovějšího zaměstnání. Podstatné je také uvést od jakého měsíce a roku (např. Název firmy – pracovní pozice a činnosti – 01/2012 – 09/2018.

12. Zájmy a koníčky

Na závěr můžete poukázat na své záliby a koníčky. Máte rádi čtení, kulturu, hudbu nebo sport?